Kansalaisjuhlan valmistelut käynnistyivät ”mottitalkoilla”

Olemme näillä palstoilla kertoneet aiemmin Lieksassa 5.9.2014 pidettävästä kansalaisjuhlasta 70 vuotta Jatkosodan päättymisestä. Tuohon juhlaan veteraanit tulevat höyryjunalla, juuri samanlaisella, jota he käyttivät sota-aikana lomamatkoihinsa.

Juhlajuna 995 otettiin käyttöön 18.6.1941, juuri jatkosodan alla. Tällä höyryjunalla juhlayleisö saapuu Lieksaan 5.9.2014. Kuva v. 2013 Jouko Martiskainen.
Juhlajuna 995 otettiin käyttöön 18.6.1941, juuri jatkosodan alla. Tällä höyryjunalla juhlayleisö saapuu Lieksaan 5.9.2014. Kuva v. 2013 Jouko Martiskainen.

Iisalmen Rukajärvikeskuksen valmistelujen yhteydessä syntyi ajatus siitä, että juhlajunaa varten kerättäisiin polttopuita, järjestettäisiin ns. perinteiset mottitalkoot. Ajatuksen esitti Iisalmen Seurahuoneen markkinointipäällikkö Sanna-Riikka Nissinen. Tuo ajatus on otettu Ylä-Savossa vastaan hyvin ja mm. Sukevalla ja Vieremällä on pantu hihat heilumaan. Kiuruvedellä on tehtävään pestattu koko MTK:n organisaatio. Puita kootaan Iisalmen aseman lähellä olevaan vartioituun katokseen (os. Veturitallinkatu 10). Paikka on merkitty kyltillä.

SONY DSC

Kiuruvedellä taasen kaupunginhallitus varasi rautatieaseman varastomakasiinin höyryjunan polttopuiden keräyspisteeksi. Paikka on lukittu ja talkoopuiden tuoja saa avaimen ABC-huoltamolta.

Lieksassa ja Nurmeksessa on puunkeruupaikka rautatieaseman veturitallien kääntöpöytien vierellä.

Varojen keruu jatkuu

Poliisihallituksen myöntämän luvan mukainen varojen keruu juhlajärjestelyihin on käynnissä kokoajan. Tarpeelliset tiedot löytyvät yhdistyksen nettiosoitteesta: http://www.rukajarvensuunnanhistoriayhdistys.fi/historiayhdistys/tue-toimintaa/

Iisalmen keskus valmistuu piakkoin

Iisalmen Rukajärvikeskuksen valmistelut puolestaan jatkuvat tiiviinä. Talkooväki on valmistanut valokuvakehikoita Kiuruvedellä, josta ne on suurelta osin kuljetettu Iisalmen keskuksen tiloihin. Keskuksen ikkunateippauksia päästään kiinnittämään tulevan viikon lopulla, jolloin ne valmistuvat kirjapainosta.

Jorma Niskanen, Väinö Remes ja Pentti Oikarinen, valokuvakehikoitten maalaus käynnissä.
Jorma Niskanen, Väinö Remes ja Pentti Oikarinen, valokuvakehikoitten maalaus käynnissä.
Risto Pehkonen, Reijo Pulkkinen ja Pekka Tenhunen kehikoitten mittaustyössä.
Risto Pehkonen, Reijo Pulkkinen ja Pekka Tenhunen kehikoitten mittaustyössä.
Kiuruvetisen yrittäjät työssä. Kiurun Höylän toimitusjohtaja Lauri Roivainen ja autoilija Väinö Remes viimeistelymaalareina. Suurehkoja taistelukarttakehikoita valmistui sekä Lieksan että Iisalmeen avattavaan Rukajärvikeskuksiin.
Kiuruvetiset yrittäjät työssä. Kiurun Höylän toimitusjohtaja Lauri Roivainen ja autoilija Väinö Remes viimeistelymaalareina. Suurehkoja taistelukarttakehikoita valmistui sekä Lieksan että Iisalmen Rukajärvikeskuksiin.
Pekka Tenhunen maalaa valokuvakehikoitten tukirautoja. Kuvio on kuin "pitkälle edennen korpraalin kauluslaatta".
Pekka Tenhunen maalaa valokuvakehikoitten tukirautoja. Lauri Roivainen ohjasi maalausta ja totesi työn ja maalattavan kohteen muistuttavan ”pitkälle edennen korpraalin kauluslaattaa”.

Talkootyöhön Kiuruvedellä ovat osallistuneet Reijo Pulkkinen, Jorma Niskanen, Pentti Oikarinen, Väinö Remes, Lauri Roivainen, Pekka Tenhunen, Risto Pehkonen, Raimo Jokisalmi, Reijo, Esa-Mikko ja Juho-Pekka Lappalainen sekä Tenho Tikkanen.

Iisalmen keskuksessa valmisteluihin ovat osallistuneet myös Ylä-Savon lottaperinneyhdistys puheenjohtaja Aune Näsäsen johdolla, sotilaspoikien ja reserviläisten yhdistykset Seurahuoneen henkilökunnan ja Risto Pehkosen johdolla. Lasisali on varsin haasteellinen paikka ja siksi on ollut tarpeen valmistaa suuri määrä erilaisia vaihtoehtoisia malleja, joissa on ollut varaa valita sopivin vaihtoehto.

Opaskurssit saatiin onnistuneesti päätökseen

Oppaat kokoontuvat todistusten jakotilaisuuteen Iisalmen Rukajärvikeskukseen lauantaina 8.3.2014, jolloin keskuksen näyttelyesineistön pääosa on saatu paikoilleen. Avajaiset kutsuvieraille pidetään 13.3.2013. Yleisölle keskus avaa ovensa 14.3.2014 klo 10.00, jolloin keskuksessa on tasatunnein jatkuva maksuton opastus viikonloppuun saakka, jonka jälkeen siirrytään normaalikäytäntöön.

Opaskurssilla 15.2.2014 aiheena oli mm. partioretket, josta Ari Komulainen piti kiintoisan luennon. Osallistujia oli tällä kertaa 27, vaikka samaan aikaan Ylä-Savon urheilijat hiihtivät Sotšissa.
Opaskurssilla 15.2.2014 aiheena oli mm. partioretket, josta Ari Komulainen piti kiintoisan luennon. Osallistujia oli tällä kertaa 27, vaikka samaan aikaan Ylä-Savon urheilijat hiihtivät Sotšissa.

18.1.2015 Opaskurssille osallistui 25 ja Lieksassa lisäksi 10 henkilöä, 8.2.2014 opaskurssille osallistui 33 ja 15.2.2014 yhteensä 27 kurssilaista. Kurssilaiset saivat 289 sivua käsittävän luentomateriaalin ja kuulivat näiden kolmen päivän aikana 21 tuntia luentoja.