Rukajärven ystävien vierailu onnistui hyvin – sääkin suosi

Rukajärven ystävät, kulttuurivieraat Rukajärveltä, Ontajärveltä, Petroskoista, Mujejärveltä ja Repolasta saapuivat tutustumaan Rukajärven suunnan historiayhdistyksen toimintaan Pielisen-Karjalassa. Tapaamisessa isäntänä toimi RSHY:n hallituksen jäsen Jari Kärkkäinen. Ohjelmaa oli riittävästi ja sääkin suosi.

Lieksan sivistysjohtaja Arto Sihvonen oli kulttuurivieraita vastaanottamassa Lieksan rautatieasemalla tilaisuudessa Rukajärvi-keskuksen tiloissa. Tulkkina toimi Eila Lintunen.
Lieksan sivistysjohtaja Arto Sihvonen oli kulttuurivieraita vastaanottamassa Lieksan rautatieasemalla tilaisuudessa Rukajärvi-keskuksen tiloissa. Tulkkina toimi Eila Lintunen. Kuva Reijo Pulkkinen.

 

 

 

 

 

 

 

Repola Seuran toimintaa esitteli puheenjohtaja Pertti Rannikko..
Repola Seuran toimintaa esitteli puheenjohtaja Pertti Rannikko. Kuva Reijo Pulkkinen.
Rukajärven suunnan historiayhdistyksen ja Rukajärvi-keskuksen toimintaa esitteli Jari Kärkkäinen. Lieksan kirjastotoimenjohtaja Lea Tserni-Puittinen esitteli Lieksan kirjaston toimintaa.
Rukajärven suunnan historiayhdistyksen ja Rukajärvi-keskuksen toimintaa esitteli Jari Kärkkäinen. Lieksan kirjastotoimenjohtaja Lea Tserni-Puittinen esitteli Lieksan kirjaston toimintaa. Kuva Reijo Pulkkinen.

Lieksassa ”Rukajärven ystäviä” oli vastaanottamassa myös Repola Seuran puheenjohtaja professori Pertti Rannikko, Lieksan kaupungin sivistysjohtaja Arto Sihvonen, Lieksan kirjastotoimenjohtaja Lea Tserni-Puittinen, Eila Lintunen Lieksan Naisyrittäjistä, Kyllikki Vänskä Lieksan Matkailuoppaat ry:stä sekä joukko yhdistyksemme jäsenistä Antti Haapalainen ja Reijo Pulkkinen.

Oheisena vierailusta laadittu lyhyt selostus, jonka voi lukea TÄÄLTÄ.