Tenho Tikkanen päivänsankarille: ”Esimerkin voima on ollut Pentti Perttulin vahvuus”

Ote puheenjohtaja Tenho Tikkasen puheesta Pentti Perttulin 100-vuotisjuhlatilaisuudessa:

Pentti Perttuli 100 vuotta 13.3.2016.
Pentti Perttuli 100 vuotta 13.3.2016.

Arvoisa päivänsankari – hyvät ystävät.

Meillä on ilo saapua tervehtimään ja onnittelemaan Rukajärven veteraani Pentti Perttulia hänen 100-vuotispäivänään.

Näihin elettyihin vuosiin sisältyy monenlaista. Monta itse koettua sotaa ja erityistä tapahtumaa sekä mullistavaa teknistä kehitystä.

 1. 1916 Pentti Perttuli syntyi Suomen suuriruhtinaskunnassa.
 2. 1917 Suomi itsenäistyi
 3. 1918 Suomessa käytiin vapaus- ja sisällissota
 4. 1930-Luvun alussa koettiin pula-aika ja käytiin voimakasta yhteiskunnallista keskustelua mm. Lapuan liikkeen ympärillä
 5. 1939 – 1945 käytiin toinen maailmansota, näinä vuosina keksittiin tietokone
 6. 1952 viimeinen sotakorvausjuna ylitti maamme rajan
 7. 1955 nähtiin maassamme ensimmäinen tv-lähetys
 8. 1960-luvulla suoritettiin ensimmäiset avaruuslennot
 9. 1970-luvulla viimeisetkin siirtomaat itsenäistyivät Afrikassa ja tätä perinnetyötä ajatellen tärkeä C-kasetti keksittiin, Suomessa pidettiin ETYK-kokous
 10. 1980-luvulla Pentti Perttuli jäi eläkkeelle, hänet valittiin Rukajärven suunnan historiikkitoimikuntaan. Berliinin muuri murtui. Kylmä sota päättyi
 11. 1990-luvulla historiikkitoimikunta saa työnsä valmiiksi ja Antti Tuurin Rukajärven suunnan teokset ilmestyvät ja vuosikymmenen lopulla valmistui Rukajärven tie-elokuva
 12. 2000-luvulla perustettiin Rukajärven perinneyhdistyksiä. Ensimmäisenä

– Rukajärven suunnan (14. Divisioonan) perinneyhdistys 2004 jonka nimenmuutoksessa 2005 Rukajärven suunta oli poistettu ilman Perttulin lupaa. Se ei tyydyttänyt Pentti Perttulia, vaan perinnetyötä tuli jatkaa nimenomaan Rukajärven suunnan nimen alla.

Näin syntyi Rukajärven suunnan historiayhdistys, joka perustettiin 19.9.2009 värikkäitten vaiheitten jälkeen Marskin Majalla Lopella. Yhdistyksen perustavan kokouksen kutsun allekirjoitti Pentti Perttuli. Perustamisensa jälkeen yhteinen yhdistyksemme on jatkanut Nurmeksessa valitun Rukajärven suunnan historiikkitoimikunnan perinneaineiston keräystyötä. Olemme nimenneet Rukajärven tien Pentti Perttulin vuoden 2004 aloitteen mukaisesti. Olemme perustaneet kaksi Rukajärvi-keskusta, ensin Lieksaan v. 2013 ja seuraavaksi Iisalmeen 13.3. 2014 Pentti Perttulin 98-vuotispäivänä.

Yhdistyksen julkaisutoiminta on mittava. Jokaisena toimintavuotena olemme julkaisseet vähintään yhden teoksen.

Esimerkin voima on ollut Pentti Perttulin vahvuus esimiehenä niin sodassa kuin sodanjälkeisissä vaativissa tehtävissä. Perttulin motto: ”Vihollisen selustaan tekemämme partiomatkan jälkeen ei voinut katsoa miehiä silmiin, ellei esimies asettanut itseään vuorollaan vaaranpaikkaan, kulkenut etummaisena.” Näin saavutettiin tavoitteet ja hyvää tulosta.

Kuulemme nyt otteen Pentti Perttulin 12.3.1990 sanelusta, mikä löytyy kirjoitettuna myös tämän nyt luovutettavan kirjan sivuilta (kuunneltavissa TÄÄLTÄ).

Näiden sanojen myötä toivotamme mitä parhainta onnea 100-vuotiaalle yhdistyksemme perustajajäsenelle ja luovutamme teoksen numeroidun ensimmäisen kappaleen.

Raappanan ritari, Pentti Perttuli Rukajärven suunnan taisteluissa kirjan numeroitu ensimmäinen kappale luovutettiin 100-vuotiaalle yhdistyksen perustajajäsenelle. Ote esipuheesta: ”Rukajärven suunnan historiayhdistys ry toivottaa tämän Raappanan ritari -teoksen myötä onnea perustajajäsenelleen Pentti Perttulille. Teoksen nimivalinnassa olemme ottaneet huomioon Perttulin sotilaalliset ansiot rintamalla. Kirjan nimi kuvaa Pentti Perttulia ihmisenä samoin kuin hänen muut huomioivaa ritarillista käytöstään.”
Raappanan ritari, Pentti Perttuli Rukajärven suunnan taisteluissa kirjan numeroitu ensimmäinen kappale luovutettiin 100-vuotiaalle yhdistyksen perustajajäsenelle. Ote esipuheesta: ”Rukajärven suunnan historiayhdistys ry toivottaa tämän Raappanan ritari -teoksen myötä onnea perustajajäsenelleen Pentti Perttulille. Teoksen nimivalinnassa olemme ottaneet huomioon Perttulin sotilaalliset ansiot rintamalla. Kirjan nimi kuvaa Pentti Perttulia ihmisenä samoin kuin hänen muut huomioivaa ritarillista käytöstään.”
Pentin läheiset, Pekka Bergius, Aila ja Tapio sekä heidän tyttärensä Niina ja Petra ja Pentin vieressä Eerika
Pentin läheiset, Pekka Bergius, Aila ja Tapio sekä heidän tyttärensä Niina ja Petra ja Pentin vieressä Eerika
—Rukajärven suunnan historiayhdistys ry:n hallitus, onnitteli perustajajäsentään ja luovutti hänelle 100-vuotispäivän kunniaksi julkaistun kirjan Raappanan ritari, Pentti Perttuli Rukajärven suunnan taisteluissa. Pentti Perttuli ja Olavi Tiittanen, takana Jari Kärkkäinen, Tenho Tikkanen, Antero Huttunen, Tauno Oksanen, Seppo Räihä ja Aila Elo
—Rukajärven suunnan historiayhdistys ry:n hallitus, onnitteli perustajajäsentään ja luovutti hänelle 100-vuotispäivän kunniaksi julkaistun kirjan Raappanan ritari, Pentti Perttuli Rukajärven suunnan taisteluissa. Pentti Perttuli ja Olavi Tiittanen, takana Jari Kärkkäinen, Tenho Tikkanen, Antero Huttunen, Tauno Oksanen, Seppo Räihä ja Aila Elo
Suomen Marsalkka Mannerheimin Metsästysmaja ry:n onnittelut toi perinnetoimikunnan puheenjohtaja Matti Ahtiainen. Pöydällä raameihin kehystettynä Tasavallan presidentti Sauli Niinistön onnittelusähke.
Suomen Marsalkka Mannerheimin Metsästysmaja ry:n onnittelut toi perinnetoimikunnan puheenjohtaja Matti Ahtiainen. Pöydällä raameihin kehystettynä Tasavallan presidentti Sauli Niinistön onnittelusähke.
Läheiset neuvokset, Simo Palokangas, Pentti Perttuli ja Esko Eela.
Läheiset neuvokset, Simo Palokangas, Pentti Perttuli ja Esko Eela.
Pentti Perttulin läheiset yhteistyökumppanit historiikkitoiminkunnan ajoista lähtien, Heikki A. Reenpää, Antti Tuuri ja Marko Röhr.
Pentti Perttulin läheiset yhteistyökumppanit historiikkitoiminkunnan ajoista lähtien, Heikki A. Reenpää, Antti Tuuri ja Marko Röhr.
Ystävykset Pentti Perttuli ja Antti Tuuri
Ystävykset Pentti Perttuli ja Antti Tuuri
—Aila Elo on Pentti Perttulin aseveljen tytär ja toimii nykyisin yhdistyksemme sihteerin tehtävissä.
—Aila Elo on Pentti Perttulin aseveljen, III/KTR 18:n komentajan Erkki Hartikaisen tytär ja toimii yhdistyksemme sihteerinä.
Pentti ja Antero, mies kameran takaa. Antero on tallentanut yhdistyksemme toiminnan ajan kaikki merkittävät tapahtumat ja seminaaripuheet. Antero on Viljo Huttusen poika. Viljo toimi RajaJP 6:n viestiupseerina ja oli sodanjälkeisen veteraanien perinnetyön läheisin yhteistyökumppani.
Pentti ja Antero, mies kameran takaa. Antero on tallentanut yhdistyksemme toiminnan ajan kaikki merkittävät tapahtumat ja seminaaripuheet. Antero on Viljo Huttusen poika. Viljo toimi RajaJP 6:n viestiupseerina ja oli sodanjälkeisen veteraanien perinnetyön läheisin yhteistyökumppani.