Ilmari Jokelainen on poissa (23.9.1923-19.3.2016)

Yhdistyksemme jäsen, Rukajärven veteraani Ilmari Jokelainen, menehtyi 19.3.2016 Kajaanin keskussairaalassa.

Ilmari Jokelainen osallistui Rukajärvellä Jatkosodan viimeiseksi jääneeseen taisteluun Suomen ja neuvostoarmeijan välillä (9./JR 10). Näissä raskaissa taisteluissa hänen komppanianpäällikkönsä Seppo Hänninen kaatui 16.8.1944 Ilmari Jokelaisen vierelle. Jokelainen haavoittui vaikeasti vihollisen kranaatista. Aivan ihmeen kaupalla hänen lähettikaverinsa Maunu Kankaanpää sai vedettyä puolitajuttoman aseveljensä suojaan.

Ilmari Jokelainen asui Ristijärvellä maatilallaan viimevuosiin saakka. Hän muutti puolisonsa kanssa edellisenä vuonna Kuhmon Kalevalan kuntoutuskotiin.

Veteraanit juhlapaikan rappusilla, Ilmari Jokelainen, Olavi Tiittanen, Maunu Kankaanpää ja Tauno Tikkanen.
Veteraanit Jokelainen ja Kankaanpää ovat tavanneet toisiaan usein. Ristijärvelle saman komppanian aseveljet matkustivat Ilmari Jokelaisen 90-vuotispäiville suuremmalla joukolla. Veteraanit juhlapaikan rappusilla, Ilmari Jokelainen, Olavi Tiittanen, Maunu Kankaanpää ja Tauno Tikkanen.

Ilmari Jokelaisen muistokirjoitus julkaistaan myöhemmin. Esitämme Ilmari Jokelaisen omaisille surunvalittelumme.

Tenho Tikkanen, puheenjohtaja

PS: Oheisena yhdistyksemme nettisivuilla 20.9.2013 julkaistu juttu Ilmari Jokelaisen 90-vuotispäiväjuhlasta (TÄÄLTÄ). Ilmari Jokelaisen videohaastattelut on nähtävissä sekä Iisalmen että Lieksan Rukajärvi-keskuksissa.