Yksi uutterimmista – yksi uskollisimmista Isänmaamme palvelijoista täyttää vuosia. Jos olemme olleet avun tarpeessa – niin – silloin kannattaa soittaa Osmolle. Osmo osaa tehdä kaikenlaista ja hän auttaa aina.
Osmolta syntyvät seppeleet ja hän ei pelkää nousta rakennustyömaalla seinälle, aina kun apua on tarvittu.
Osmo Kukkonen aloitti maamme rajojen vartijana 1.2.1965. Kovin harva tuntee majuri Lappalaisen, jolle hän ilmoittautui. Rajavartijan tehtävistä hän irtaantui eläkkeelle 31.3.1990 ja siitäkin on kulunut jo pian 35 vuotta.
Tämän jälkeen hänet on tavattu maanpuolustusjärjestöjen erilaisissa tehtävissä. Rukajärven suunnan historiayhdistyksen talkooporukoihin Osmo tuli välittömästi, kun Rukajärven tie nimettiin 2.7.2011. Se on pitkä rupeama. Vuoroin Osmo on nähty pukeutuneena työhaalareissa ja vuoroin pukupäällä laskemassa seppeleitä veteraanien haudoilla ja muistomerkeillä.

Kiitos Osmo kaikesta avustasi.
Rukajärven tien viimeinen veteraani – Valde Ohtonen on poissa (8.3.2023).
E.J. Raappanan muistoseminaarissa Lieksassa rakennettiin seudullista yhteistyötä (15.6.1922)
Lieksan Rukajärvi-keskus E.J. Raappanan muistoseminaari 9.6.2019
Talvisodan syttymisestä 77 vuotta – Muistotilaisuus 30.11.2016 Lieksan Kivivaarassa
Kuvia Jukolan Motista (27.11.2014)
Työ on valmis – miehet poistuivat Jukolan Motista (26.11.2014)