Yhdistyksemme perustajajäsen Väinö Väänänen 60 vuotta – parhaat onnittelumme.

Yhdistyksen edustajat, entiset hallituksen jäsenet Timo Laukkanen ja Pentti Kärkkäinen sekä Paavo Leppänen ja Tenho Tikkanen onnittelivat Rukajärven suunnan historiayhdistyksen perustajajäsentä Väinö Väänästä hänen täyttäessä 60 vuotta. Vastaanotto oli Rukajärven suunnan perinnetyön veteraanille tyypillinen paikka Petäjäjärven laavu. Vieraita oli paikalla lähes sata henkeä. Vieraille tarjoiltiin nokipannukahvit. Laavun edessä roihusi rakovalkea.

Kuvassa. vasemmalta Paavo Leppänen, Tauno Jääskeläinen, Pentti Kärkkäinen, Tenho Tikkanen, Väinö Väänänen ja Timo Laukkanen.
Kuvassa. vasemmalta Paavo Leppänen, Tauno Jääskeläinen, Pentti Kärkkäinen, Tenho Tikkanen, Väinö Väänänen ja Timo Laukkanen.

Väinö Väänänen tunnetaan Rukajärven matkojen järjestäjänä. Kipinän matkojen järjestämiseen hän sai vuoden 1990-luvun lopulla, kun Pielaveden-Keiteleen video-kerho haastatteli suuren määrän näiden paikkakuntien veteraaneja ja näistä haastatteluista videokerho koosti Yleisradionkin vuonna 2011 lähettämän ”Isiemme muistolle” sarjan.

Ohjelmasarja on kokonaisuudessaan nähtävissä Rukajärvi-keskuksissa.

Laavu paloi puolenkymmentä vuotta sitten, jonka jälkeen Väinö Väänäsen oli tekemässä nykyistä laavua. Sen hirret on vanhoja uittopuomeja. Laavun pinta-ala n. n. 30 m².
Laavu paloi puolenkymmentä vuotta sitten, jonka jälkeen Väinö Väänäsen oli tekemässä nykyistä laavua. Sen hirret on vanhoja uittopuomeja. Laavun pinta-ala n. n. 30 m².