Parhaat onnittelumme Olavi Tiittaselle: Työtä Rukajärven suunnan sotahistoriatyön hyväksi.

Parhaat onnittelemme Olavi Tiittaselle hänen 95-vuotispäivänään 17.12.2017.

Olavin 95-vuotissyntymäpäivät vietettiin jo 16.12.2017  Kuopiossa hänen poikansa Ilkan kotona perhepiirissä.

Olavi Tiittanen on yhdistyksemme perustajajäsen ja hän toimi yhdistyksemme hallituksen varapuheenjohtajana vuosina 2015 – 2016 välisen ajan. Näinä vuosina tehtiin yhdistyksessämme  merkittäviä päätöksiä, kuten mm. Lieksan Rukajärvi-keskuksen hankkiminen omaksi tilaksi, Änäkäisen Salpaetuaseman kunnostamista koskeva päätös. Olavi on edustanut yhdistystämme useissa tapahtumissa.

Esitämme Olavi Tiittaselle parhaat kiitoksemme yhdistyksemme ja Rukajärven suunnan sotahistoriatyön hyväksi tekemästä työstä.

Yhdistyksemme varapuheenjohtaja sotaveteraani Olavi Tiittanen 94 vuotta 17.12.2016.
Änäkäinen 23.5.2017. Talkoomiesten joukkoon liittyi myös yksi veteraani. Yhdistyksemme entinen hallituksen varapuheenjohtaja Olavi Tiittanen. Hänen lausuntonsa lämmittivät talkoomiehiä (20 kpl).
Jukolan motti -pirtin tilaisuuteen 30.11.2016 osallistunut ainut veteraani Olavi Tiittanen (94 v.) muisteli 72 vuoden takaista Jukolan motissa vietettyä aselevon jälkeistä aikaa.
Veteraaniveljen Erkki Kaikkosen hautajaiset Joensuussa 22.11.2016. Rukajärven suunnan historiayhdistyksen seppeleen laskivat Olavi Tiittanen, Tenho Tikkanen, Hannu Kauppinen ja Seppo Räihä. Kuva Kalevi Lohiranta.
Veteraaniveli Paavo Salmensuu 90 vuotta Joensuu 22.11.2016. Kuvassa Aimo Kettunen, Paavo Salmensuu puolinsonsa kanssa, Olavi Lösönen, Olavi Tiittanen, Hannu Kauppinen ja Seppo Räihä. Kuva Tenho Tikkanen.
Veteraaqniveli Pentti Perttuli 100 vuotta 13.3.2016. Rukajärven suunnan historiayhdistys ry:n hallitus, onnitteli perustajajäsentään ja luovutti hänelle 100-vuotispäivän kunniaksi julkaistun kirjan Raappanan ritari, Pentti Perttuli Rukajärven suunnan taisteluissa. Pentti Perttuli ja Olavi Tiittanen, takana Jari Kärkkäinen, Tenho Tikkanen, Antero Huttunen, Tauno Oksanen, Seppo Räihä ja Aila Elo.
Veteraanit ja veteraanijärjestöt hyvästelevät. Kenraaliluutnantti Ermei Kannisen siunaustilaisuus Temppeliaukion kirkko 8.12.2015. Olavi Tiittanen, Finn-Göran Wennström ja Erkki Merikallio.
Rukajärven luutnantti kirjan julkistamistilaisuudessa 19.10.2012 Marskin Majalla olivat mukana veteraanit Heikki A. Reenpää, Olavi Tiittanen, Ilmari Koppinen sekä puolustusvoimain entinen komentaja Jaakko Valtanen. Samalla tilaisuus oli myös Olavi Tiittasen 90-vuotissyntymäpäivä.
Veteraani Olavi Tiittanen ja kirjailija Heikki Turunen seuraavat Juuassa Poikolan yläasteen oppilaitten uutterointia mottitalkoissa 23.5.2014. Julkaisemme oppilaitten kuvia vasta sitten kun siihen on saatu heidän lupansa.
Iisalmen Rukajärvi-keskuksen vihkiminen 13.3.2014. Vihkimisen suoritti Olavi Tiittanen, joka oli Rukajärvellä 9./JR 10:ssä. Hän toimi ennen eläkkeelle siistymistään Juuan kunnanjohtajana.
Ilmari Jokelainen 90 vuotta 20.9.2013. Juhlat pidettiin Ristijärven pirtissä, mikä on Ristijärven seurakunnan kanttori Raitalan entinen virka-asunto. Veteraanit talon juhlapöydän äärellä, istumassa 90-vuotispäiväänsä viettävä Ilmari Jokelainen ja hänen puolisonsa Rauha Ristijärveltä sekä Maunu Kankaanpää, Vantaa. Takana Olavi Tiittanen, Juuka ja Tauno Tikkanen, Kiuruvesi.
Iisalmen kansainvälinen Rukajärvi-seminaari 31.8.2011. Veteraani Olavi Tiittanen käytti vaikuttavan veteraanipuheen Iisalmen seminaarissa. Kuva Leevi Kuokkanen.
Paavo Salmensuu osallistui Lieksan Rukajärvi-keskuksen avajaisiin 2.7.2013. Vasemmalta mm. veteraanit Aulis Lintunen, Jaakko Valtanen, Ermei Kanninen, Paavo Salmensuu, Olvi Tiittanen ja Kalle Sutinen.
Lieksan Rukajärvi-keskus 1.7.2013. Rukajärven veteraanin puhe Olavi Tiittanen. Kuva Ari Komulainen.