Jukolan Motissa pilvinen ja tihkusateinen päivä. Kotakeittiö saatiin asennetuksi paikoilleen. Ensin selvitettiin turvaetäisyydet, minkä jälkeen Matti ja Heikki tekivät reiän kattoon. Nyt kotakeittiö on paikoillaan. Heikin savupiipun hitsaukset osuivat kohdalleen.

”Rontit” siis oven yläpuoliset katot on nyt laudoitettu ja toinen puoli jo katettu. Tosi suuritöinen työvaihe. Huomenna yritetään kuivatella penkki- ja pöytälautoja. Ne höylätään loppuviikosta.


70 vuotta sitten sotapäiväkirjan (9./JR 10) mukaan
”9.11.44 Jukolan Motista kotiutettiin Kainuun suojeluskuntapiirin miehet (0+6+85)… 10.11.44 saivat nuoret miehet käskyn siirtyä 11./JR 10:een. Komppaniaan jäi lomalla tai sairaalassa olevat sekä komppanian vääpeli, kirjuri, talous- ja ase au loppuselvitystä suorittamaan.”